Fabry
20-09-05, 08:53 AM
Gibraltar Kennel Club Dog Show 2005
Sabato 01 Ottobre 2005 GCC & CACIB
Domenica 02 Ottobre 2005 GCC & CACIB
Saturday 01th GCC & CACIB
* Group 1:
Andrew Brace (UK) Rough & Smooth Collie, Welsh Corgi
Brenda Banbury (UK) Old English Sheepdog, Shetland Sheepdog
Sean Delmar (IRL) Bouvier Des Flandres
Carlos Saevich (RA) Rest of Group
* Group 2:
Carlos Saevich (RA) Miniature & Standard Schnauzer
Brenda Banbury (UK) Newfoundland, Mastiff, Bull Mastiff
Marija Talvitie (FIN) Bernese Mountain Dog, Great Dane, Great Japanese Dog, Leonberger, Black Russian Terrier, Miniature Pinscher, Neopolitan Mastiff, St.Bernard, Dobermann, Shar-pei, Hungarian Puli
Rodi Hubenthal (N) Boxer, Rottweiler
Wera Hubenthal (N) Bulldog, Appensell Cattle Dog, Landseer, Spanish Mastiff
Liliane De Ridder (B) Rest of Group
* Group 3:
Brenda Banbury (UK) Border Terrier, Norfolk Terrier, Norwich Terrier, Parson Jack Russel, Terrier, Skye Terrier
Ove Germundson (S) Soft Coated Wheaten Terrier, Staffordshire Bull Terrier, Bull Terrier, Min. Bull Terrier, West Highland Terrier
Dan Ericsson (S) Scottish Terrier, Yorkshire Terrier
Carlos Saevich (RA) Ratonero Bodeguero Andaluz
Rodi Hubenthal (N) Rest of Group
* Group 4:
Jose Cabral (P) Complete
* Group 5:
Candida Falsina (I) Complete
* Group 6:
Andrew Brace (UK) Beagle, Basset Hound, Rhodesian Ridgeback
Jose Cabral (P) Rest of Group
* Group 7:
Andrew Brace (UK) Pointer
Ove Germundson (S) Rest of Group
* Group 8:
Dan Ericsson (S) English Cocker Spaniel
Andrew Brace (UK) Labrador Retriever
Sean Delmar (IRL) American Cocker Spaniel, Golden Retriever, English Springer Spaniel
Ove Germundson (S) Rest of Group
* Group 9:
Andrew Brace (UK) Shih-Tzu, Cavalier King Charles Spaniel,King Charles Spaniel, Pekingese
Wera Hubenthal (N) Boston Terrier, Papillon, Griffon Bruxellois
Liliane De Ridder (B) Bichon Frise, Bichon Havanese, Bolognese, Chihuahua, Chinese Crested, Coton De Tulear, French Bulldog, Japanese Chin, Little Lion Dog, Maltese Terrier, Tibetan Terrier
Dan Ericsson (S) Lhasa Apso
Rodi Hubenthal (N) Poodles (Barboni)
Sean Delmar (IRL) Rest of Group
* Group 10:
Andrew Brace (UK) Whippet, Irish Wolfhound
Brenda Banbury (UK) Italian Greyhound
Wera Hubenthal (N) Afghan Hound
Jose Cabral (P) Rest of Group
FINALS
Group 1:
Group 2:
Group 3:
Group 4:
Group 5:
Group 6:
Group 71:
Group 8:
Group 9:
Group 10:
Best Brace
Best P.Group
BEST IN SHOW
Sanday 02th GCC & CACIB Saturday 01th click here
* Group 1:
Dan Ericsson (S) Bearded Collie, Old English Sheepdog, Shetland Sheepdog, Schipperke
Brenda Banbury (UK) Briard
Jose Cabral (P) Belgian Shepherd
Candida Falsina (I) Rest of Group
* Group 2:
Andrew Brace (UK) Dobermann
Candida Falsina (I) Great Dane, Neopolitan Mastiff
Jose Cabral (P) Rafeiro Do Alentejo, Rottweiler, Leonberger, Great Japanese Dog, Shar-Pei, Cao de Serra De Estrella, Spanish Mastiff
Brenda Banbury (UK) Bulldog
Ove Germundson (S) Mastiff, Newfoundland, St. Bernard, Boxer, Bernese Mountain Dog, Black Russian Terrier, Dogue De Bordeaux, Tibetan Mastiff, Landseer
Wera Hubenthal (N) Bullmastiff
Rodi Hubenthal (N) Rest of Group
* Group 3:
Wera Hubenthal (N) Staffordshire Bull Terrier, Bull Terrier
Jose Cabral (P) Ratonero Bodeguero Andaluz
Brenda Banbury (UK) Yorkshire Terrier
Liliane De Ridder (B) Rest of Group
* Group 4:
Dan Ericsson (S) Complete
* Group 5:
Marja Talvitie (FIN) Complete
* Group 6:
Andrew Brace (UK) Dalmatian
Brenda Banbury (UK) Beagle
Jose Cabral (P) Rhodesian Ridgeback
Rodi Hubenthal (N) Rest of Group
* Group 7:
Jose Cabral (P) Irish R/W Setter, English Setter, German Wire Haired Pointer, Hugarian Vizsla
Rodi Hubenthal (N) Rest of Group
* Group 8:
Carlos Saevich (RA) Golden Retriever
Sean Delmar (IRL) Labrador Retriever, Flat Coated Retriever, English Cocker Spaniel
Andrew Brace (UK) American Cocker Spaniel
Dan Ericsson (S) Rest of Group
* Group 9:
Andrew Brace (UK) Lhasa Apso
Carlos Saevich (RA) Chinese Crested, Coton De Tulear, Bolognese, Boston Terrier
Candida Falsina (I) King Charles Spaniel
Jose Cabral (P) Papillon
Dan Ericsson (S) Pug, Pekingese, Maltese
Wera Hubenthal (N) Poodles (Barboni)
Ove Germundson (S) Rest of Group
* Group 10:
Dan Ericsson (S) Greyhound
Wera Hubenthal (N) Whippet
Rodi Hubenthal (N) Afghan Hound
Carlos Saevich (RA) Rest of Group
FINALS
Group 1:
Group 2:
Group 3:
Group 4:
Group 5:
Group 6:
Group 71:
Group 8:
Group 9:
Group 10:
Best Brace
Best P.Group
BEST IN SHOW
The Gibraltar Kennel Club P.O. box 493 GIBRALTAR
Tel. +350 41791 Fax +350 40826 o 50754 info@gkc.gi http://www.gkc.gi
Sabato 01 Ottobre 2005 GCC & CACIB
Domenica 02 Ottobre 2005 GCC & CACIB
Saturday 01th GCC & CACIB
* Group 1:
Andrew Brace (UK) Rough & Smooth Collie, Welsh Corgi
Brenda Banbury (UK) Old English Sheepdog, Shetland Sheepdog
Sean Delmar (IRL) Bouvier Des Flandres
Carlos Saevich (RA) Rest of Group
* Group 2:
Carlos Saevich (RA) Miniature & Standard Schnauzer
Brenda Banbury (UK) Newfoundland, Mastiff, Bull Mastiff
Marija Talvitie (FIN) Bernese Mountain Dog, Great Dane, Great Japanese Dog, Leonberger, Black Russian Terrier, Miniature Pinscher, Neopolitan Mastiff, St.Bernard, Dobermann, Shar-pei, Hungarian Puli
Rodi Hubenthal (N) Boxer, Rottweiler
Wera Hubenthal (N) Bulldog, Appensell Cattle Dog, Landseer, Spanish Mastiff
Liliane De Ridder (B) Rest of Group
* Group 3:
Brenda Banbury (UK) Border Terrier, Norfolk Terrier, Norwich Terrier, Parson Jack Russel, Terrier, Skye Terrier
Ove Germundson (S) Soft Coated Wheaten Terrier, Staffordshire Bull Terrier, Bull Terrier, Min. Bull Terrier, West Highland Terrier
Dan Ericsson (S) Scottish Terrier, Yorkshire Terrier
Carlos Saevich (RA) Ratonero Bodeguero Andaluz
Rodi Hubenthal (N) Rest of Group
* Group 4:
Jose Cabral (P) Complete
* Group 5:
Candida Falsina (I) Complete
* Group 6:
Andrew Brace (UK) Beagle, Basset Hound, Rhodesian Ridgeback
Jose Cabral (P) Rest of Group
* Group 7:
Andrew Brace (UK) Pointer
Ove Germundson (S) Rest of Group
* Group 8:
Dan Ericsson (S) English Cocker Spaniel
Andrew Brace (UK) Labrador Retriever
Sean Delmar (IRL) American Cocker Spaniel, Golden Retriever, English Springer Spaniel
Ove Germundson (S) Rest of Group
* Group 9:
Andrew Brace (UK) Shih-Tzu, Cavalier King Charles Spaniel,King Charles Spaniel, Pekingese
Wera Hubenthal (N) Boston Terrier, Papillon, Griffon Bruxellois
Liliane De Ridder (B) Bichon Frise, Bichon Havanese, Bolognese, Chihuahua, Chinese Crested, Coton De Tulear, French Bulldog, Japanese Chin, Little Lion Dog, Maltese Terrier, Tibetan Terrier
Dan Ericsson (S) Lhasa Apso
Rodi Hubenthal (N) Poodles (Barboni)
Sean Delmar (IRL) Rest of Group
* Group 10:
Andrew Brace (UK) Whippet, Irish Wolfhound
Brenda Banbury (UK) Italian Greyhound
Wera Hubenthal (N) Afghan Hound
Jose Cabral (P) Rest of Group
FINALS
Group 1:
Group 2:
Group 3:
Group 4:
Group 5:
Group 6:
Group 71:
Group 8:
Group 9:
Group 10:
Best Brace
Best P.Group
BEST IN SHOW
Sanday 02th GCC & CACIB Saturday 01th click here
* Group 1:
Dan Ericsson (S) Bearded Collie, Old English Sheepdog, Shetland Sheepdog, Schipperke
Brenda Banbury (UK) Briard
Jose Cabral (P) Belgian Shepherd
Candida Falsina (I) Rest of Group
* Group 2:
Andrew Brace (UK) Dobermann
Candida Falsina (I) Great Dane, Neopolitan Mastiff
Jose Cabral (P) Rafeiro Do Alentejo, Rottweiler, Leonberger, Great Japanese Dog, Shar-Pei, Cao de Serra De Estrella, Spanish Mastiff
Brenda Banbury (UK) Bulldog
Ove Germundson (S) Mastiff, Newfoundland, St. Bernard, Boxer, Bernese Mountain Dog, Black Russian Terrier, Dogue De Bordeaux, Tibetan Mastiff, Landseer
Wera Hubenthal (N) Bullmastiff
Rodi Hubenthal (N) Rest of Group
* Group 3:
Wera Hubenthal (N) Staffordshire Bull Terrier, Bull Terrier
Jose Cabral (P) Ratonero Bodeguero Andaluz
Brenda Banbury (UK) Yorkshire Terrier
Liliane De Ridder (B) Rest of Group
* Group 4:
Dan Ericsson (S) Complete
* Group 5:
Marja Talvitie (FIN) Complete
* Group 6:
Andrew Brace (UK) Dalmatian
Brenda Banbury (UK) Beagle
Jose Cabral (P) Rhodesian Ridgeback
Rodi Hubenthal (N) Rest of Group
* Group 7:
Jose Cabral (P) Irish R/W Setter, English Setter, German Wire Haired Pointer, Hugarian Vizsla
Rodi Hubenthal (N) Rest of Group
* Group 8:
Carlos Saevich (RA) Golden Retriever
Sean Delmar (IRL) Labrador Retriever, Flat Coated Retriever, English Cocker Spaniel
Andrew Brace (UK) American Cocker Spaniel
Dan Ericsson (S) Rest of Group
* Group 9:
Andrew Brace (UK) Lhasa Apso
Carlos Saevich (RA) Chinese Crested, Coton De Tulear, Bolognese, Boston Terrier
Candida Falsina (I) King Charles Spaniel
Jose Cabral (P) Papillon
Dan Ericsson (S) Pug, Pekingese, Maltese
Wera Hubenthal (N) Poodles (Barboni)
Ove Germundson (S) Rest of Group
* Group 10:
Dan Ericsson (S) Greyhound
Wera Hubenthal (N) Whippet
Rodi Hubenthal (N) Afghan Hound
Carlos Saevich (RA) Rest of Group
FINALS
Group 1:
Group 2:
Group 3:
Group 4:
Group 5:
Group 6:
Group 71:
Group 8:
Group 9:
Group 10:
Best Brace
Best P.Group
BEST IN SHOW
The Gibraltar Kennel Club P.O. box 493 GIBRALTAR
Tel. +350 41791 Fax +350 40826 o 50754 info@gkc.gi http://www.gkc.gi